مصاحبه با خانم زهرا عابدی دانشجوی دکترای پژوهش محور ارگونومی دانشگاه کوئینزلند

مصاحبه با خانم زهرا عابدی دانشجوی دکترای پژوهش محور ارگونومی دانشگاه کوئینزلند

مصاحبه با دانشجوی سال سوم دکترای پژوهش محور ارگونومی دانشگاه کوئینزلند
مصاحبه شده در مجله ارگونومی علمی و اجتماعی
مصاحبه کننده: فاطمه خلفی، دانشجوی کارشناسی مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار دانشگاه علوم پزشکی شیراز

Interview with Ms. Zahra Abedi, PhD Student in Research Ergonomics, University of Queensland.
Interviewed in the Journal of Scientific and Social Ergonomics.
Interviewer: Fatemeh Khalfi, BSc, student in Occupational Health and Occupational Safety, Shiraz University of Medical Sciences.


چه زمانی به این فکر افتادید که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروید و چقدر طول کشید تا موفق به این کار شدید؟
من همیشه از کسب تجربیات جدید مخصوصا اگر مربوط به حوزه ی علمی مورد علاقه م باشه استقبال می کنم. ضمنا علاقه زیادی به سفر، شناخت انسان ها و فرهنگ های دیگر دارم.  همین باعث شد تصمیم بگیرم مقطع دکتری رو در خارج از ایران انجام بدم. بنابراین از اواسط سال 1396 به مدت دو ماه مشغول به جمع آوری اطلاعات درباره دانشگاه های معتبر و شناسایی اساتیدی که در این دانشگاه ها مشغول به کار در حوزه مورد علاقه م بودند، شدم. با توجه به این که برای کسب پذیرش دکتری در همه دانشگاه های خارج از ایران نیاز به ارائه مدرک زبان با اسکور نسبتا خوب هست، همزمان مشغول به مطالعه زبان انگلیسی نیز شدم. 
پس از کسب اطلاعات لازم شروع به مکاتبه با اساتید کردم.  انجام این کار نیاز به دقت و صرف زمان زیادی دارد. مرحله اول آماده کردن رزومه است. رزومه باید نمایانگر فعالیت های شما در حوزه کاری، تحصیلی و حتی سایر فعالیت های مورد علاقه مانند ورزش باشد. مرحله بعد آماده کردن متن ایمیل است که اصول خاصی دارد. اما مهمترین نکته این است که باید برای مکاتبه با هر استادی جداگانه وقت گذاشت و متن ایمیل را مطابق با مطالعات ایشان کاستومایز کرد. بهترین روش دریافت اطلاعات لازم جهت نوشتن رزومه و یا مکاتبات انگلیسی برای من انجام کورس های آنلاین پلتفرم edx بود ((edx.org این سایت کورس های آنلاینی که توسط اساتید برترین دانشگاه های جهان طراحی و ارائه شده است را به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان قرار می دهد. 
پس از انجام مکاتبات اساتیدی از دانشگاه های مختلف کشورهای استرالیا، کانادا و انگلیس از رزومه ام استقبال کردند که منجر به انجام مصاحبه آنلاین شد. گروه های تلگرامی پرگار اطلاعات بسیار مفیدی را در زمینه مراحل مختلف اپلای کردن در مقطع دکتری در اختیار مخاطبانشان قرار می دهند مانند سوالات متداولی که در مصاحبه پرسیده می شود و حتی فرآیند اپلای در کشورهای مختلف و اخذ ویزا. اگر استاد قبول کند که سوپروایزر دانشجو باشد مرحله بعد اپلای در دانشگاه است. پیش نیازهای PhD دانشگاه ها روی سایت دانشگاه قابل دسترسی است و اغلب شامل نمره مشخصی در یکی از آزمون های زبان انگلیسی )مانند آیلتس یا تافل) و  مقاطع تحصیلی قبلی هست. نکته مهم این است که برای انجام دکتری الزاما نیاز نیست که کارشناسی یا کارشناسی ارشد کاملا مرتبط باشد. تا زمانی که استاد صلاح بداند تخصص شما برای پروژه مورد نظر مفید است دانشگاه موافق تحصیل شما خواهد بود. همچنین برای آگاهی از میزان رقابت در گرفتن اسکالرشیپ می توان با دانشگاه مکاتبه کرد. به عنوان مثال تعداد و سطح مقالات افرادی که در سال گذشته موفق به اخذ اسکالرشیپ شده اند و … 
در پاسخ به سوال شما در مورد زمان پروسه، از زمان شروع تماس با اساتید تا اخذ ویزا حدود 10 ماه و کل پروسه حدود یکسال طول کشید.


آیا به جز دانشگاه کویینزلندِ استرالیا، دانشگاه دیگری هم در نظر داشتید دیگری رو هم در نظر داشتید  که برای ادامه تحصیل به اونجا بروید ؟ همان طور که عرض کردم پیشنهاداتی از کشورهای  مختلف دریافت کردم. بطور کلی مهم ترین دلیل که دانشگاه کویینزلند را انتخاب کردم همکاری مثبت در دوران اپلای با استاد راهنمایم و سطح علمی دانشگاه بود. البته مسائل مختلفی در تصمیم نهایی تاثیرگذار هستند. به عنوان مثال اغلب دانشگاه ها یک یا دو مرتبه در سال و برای مدت معین زمانی را برای ثبت درخواست اسکلرشیپ اینترنشنال اختصاص می دهند. از زمان ثبت درخواست تا گرفتن اسکالرشیپ بین 6 تا 12 ماه ممکن است طول بکشد. در ضمن پروسه گرفتن ویزا هم ممکن است بسته به شرایط بسیار زمانبر باشد. بنابراین اگر زمان مصاحبه با استاد پس از موعد نهایی راند اسکلرشیپ دانشگاه باشد، علنا دانشجو حدود یک تا دو سال بعد می تواند تحصیلش را شروع کند. این مشکل در دو مورد برای من پیش آمد. بنابراین تصمیم گرفتم تا شرایط را به سال بعد واگذار نکرده و بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنم. مساله مهم دیگر برای من این بود که ترجیحا به کشور انگلیسی زبان مهاجرت کنم و همین طور به کشوری بروم که همسرم اجازه کار تمام وقت در زمینه کاریشان را داشته باشند.

پروسه ی اپلای کردن در دانشگاه های استرالیا چگونه پیش می رود ؟ 
نحوه پذیرش دکتری در کشورها و حتی دانشگاه های مختلف متفاوت است. اما به طور کلی نحوه پذیرش دکتری با بورس در خارج از ایران اغلب به دو صورت است. در نوع اول استاد پروژه ای در صنعت دارند و از گرنتی که از صنعت مورد نظر گرفته اند یک دانشجوی دکتری استخدام می کند. در پایان دانشجو پس از انجام آن پروژه خاص موفق به دریافت دکتری می شود. در نوع دوم، دانشگاه یا موسسات دیگر اسکالرشیپی به دانشجویان بین الملل ارائه می دهند. این اسکالرشیپ ممکن است پارشال (فقط شهریه) یا فول (شهریه + هزینه زندگی) باشد. فول اسکالرشیپ بسیار رقابتی است و بستگی به رزومه فرد متقاضی دارد. 
8 دانشگاه برتر استرالیا با نام group of eight نامیده می شوند. این دانشگاه ها از نظر علمی رقابت بالایی با دانشگاه های برتر جهان دارند و تعداد اسکالرشیپی که به دانشجویان اینترنشنال اختصاص می دهند به مراتب بیشتر از سایر دانشگاه هاست. با این حال چون تعداد متقاضیان بسیار زیاد است این اسکالرشیپ ها به شدت رقابتی هستند. 
اگر کسی بخواهد برای ادامه تحصیل در رشته ی ارگونومی به خارج از کشور برود ،باید چکار کند ؟و به نظرتون در چه مقطع تحصیلی باید این تصمیم را عملی کند ؟ اگر کسی قصد داشته باشد برای انجام کارشناسی ارشد ارگونومی به خارج از کشور برود اغلب باید هزینه زندگی و تحصیل را شخصا پرداخت کند و احتمال کمی هست که بتواند اسکالرشیپ دریافت کند. اغلب دانشگاه های جهان گرنت یا اسکالرشیپ دانشجویان اینترنشنال را به مقطع دکتری اختصاص می دهند زیرا معتقدند فرد متقاضی با روش پژوهش در مقطع کارشناسی ارشد آشنا شده است. البته گاهی در بعضی کشورها دانشجو می تواند سال آخر مقطع لیسانس را به انجام پروژه تحقیقاتی بگذراند. در این صورت این افراد می توانند بدون گذراندن مقطع ارشد وارد مستقیم وارد مقطع دکتری شوند. این حالت در مورد دانشگاه های ایران صدق نمی کند. بنابراین اگر قصد فردی دریافت اسکالرشیپ است بهترین مقطع، مقطع دکتری است مگر آن که رزومه بسیار خوبی در مقطع کارشناسی داشته باشند

.به نظرتون بورسیه و اسکولارشیپ گرفتن در دانشگاه های اروپایی و آمریکایی سخت تر هست یا دانشگاه های استرالیا ؟ شما کدوم رو ترجیح می دهید ؟ من شخصا برای دانشگاه های آمریکا اقدام نکردم پس اطلاعی در این مورد ندارم. در مورد کشورهای اروپایی فکر می کنم رقابت شدیدتر از استرالیا یا کانادا باشد.


وضعیت زبان انگلیسی برای پذیرش دانشگاه باید به چه شکل باشد ؟ و  آیا شما قبل از اپلای کردن از منابعی برای تقویت زبان انگلیسی استفاده کرده اید ؟ چقدر تاثیر داشته ؟ 
مدرک زبان برای گرفتن پذیرش در همه دانشگاه های معتبر خارج از ایران الزامی است. البته اسکور مورد نیاز ممکن است متفاوت باشد. برای مثال در دانشگاه های برتر استرالیا داشتن آیلتس با اسکور اورال 7 یا معادل آن الزامی است. داشتن نمره زبان بیشتر کمکی در گرفتن اسکالرشیپ نمی کند چون اغلب نمره زبان به عنوان یک پیش نیاز است. سطح زبان من پیش از این که به طور جدی پروسه اپلای را شروع کنم متوسط بود و برای گرفتن نمره آیلتس، همه 12 کتابی که شامل نمونه امتحانات آیلتس  هستند مطالعه کردم. چند جلسه هم برای نکات رایتینگ از یکی از اساتید کمک گرفتم.
نکته بسیار مهم دیگر این است که نمره زبان بهتر الزاما به معنای این نیست که فرد قادر باشد در جامعه به راحتی با مردم ارتباط برقرار کند. گاهی لازم است پیش از مهاجرت مثلا به استرالیا، فیلم ها یا سریال هایی که با لهجه استرالیایی هستند را ببینید تا با سبک صحبت مردم آشنا شوید.


رزومه ها و مقاله ها برای رشته ای مثل ارگونومی باید چه چیزی باشه ؟ و  شانس قبولی در چنین دانشگاه هایی رو چقدر بالا می برند؟ 
همانطور که عرض کردم رزومه و مقاله های مرتبط بسیار مهم هستند. معیارهای مهم در ارزیابی رزومه تعداد و سطح مقالات مرتبط، سابقه کار مرتبط (پژوهشی و غیر پژوهشی) و معدل مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد. نکته مهم این است که هر سال ممکن است تعداد اسکالرشیپ ها بنا به شرایط مالی دانشگاه ها تغییر کند. به عنوان مثال امسال به خاطر کرونا دانشگاه کویینزلند تعداد اسکالرشیپ ها را به نصف کاهش داد و بیشتر تمرکز روی دانشجویان داخلی بود تا خارجی. بنابراین دانشجویان ناامید نشوند اگر در یک سال موفق به اخذ اسکالرشیپ نشدند.


 نقش آفر چقدر میتواند در گرفتن پذیرش تاثیر داشته باشد ؟
بطور کلی آفر نقش تعیین کننده ای در پذیرش دارد. گاهی اساتید دانشجو را حتی بدون مقاله صرفا به این دلیل که یک همکار مشترک معرفی شان کرده است با گرنت خود می پذیرند. اما برای اسکالرشیپ چون رقابت باید عادلانه باشد از همه دانشجویان خواسته می شود دو یا سه نفر از اساتید یا همکاران خود را معرفی کنند. سپس دانشگاه فرمی را به فرد معرفی شده ارسال می کند و از فرد میخواد که در مدت زمان معین فرم تکمیل شده را برای دانشگاه ایمیل کند.


معدل چقدر می تواند در گرفتن پذیرش برای رشته هایی مثل ارگونومی و بهداشت حرفه ای تاثیر داشته باشد ؟  معدل یکی از موارد مهم در ارزیابی رزومه برای گرفتن اسکالرشیپ است. روش محاسبه معدل در هر دانشگاه متفاوت است اما اغلب معدل بالای 17 ایران معدل بسیار خوبی در کشورهای دیگر به حساب می آید.

با توجه به این که ارگونومی در ایران ، آن طور که باید شناخته نشده ،بگید که کشوری مثل استرالیا چطور توانسته کارایی ارگونومی را به بهترین شکل به مردم نشان بدهد ؟  
من فکر می کنم مهمترین عللی که ارگونومی در استرالیا تا حدی بیشتر از ایران شناخته شده است ارتباط قوی تر دانشگاه با صنعت و الزامات قانونی مبنی بر رعایت اصول ارگونومی در مراکز صنعتی است. همچنین انجمن ارگونومی و فاکتورهای انسانی استرالیا تلاش زیادی در جذب علاقه مندان ارگونومی به انجمن و متعاقبا تلاش در جهت شناساندن این امر مهم در جامعه علمی و صنعتی دارد. من در حال حاضر به عنوان یکی از نمایندگان دانشجویی برنچ کویینزلند انجمن ارگونومی استرالیا مشغول به فعالیت هستم.  به عنوان مثال عضویت برای دانشجویایی که در  زمینه ارگونومی مشغول به تحصیل هستند رایگان است. هدف از این کار آشنایی دانشجویان با زمینه های کاری مرتبط با ارگونومی در استرالیا، نت ورکینگ و اشتراک تازه ترین دستاوردهای پژوهشی منتج از پایان نامه ها با سایر اعضای انجمن است. هر ایالت شعبه مخصوص به خود را دارد اما فعالیت همه شعبه ها در طول سال قابل مشاهده است بطوریکه همه اعضا می توانند در وبینارها، .. سایر ایالات نیز شرکت کنند. این امر باعث گردش اطلاعات و رقابت سالم بین ایالات شده و در نهایت نوآوری های زیادی در جامعه ارگونومی ایجاد کرده است.


خانم دکتر شما الان در یکی از دانشگاه های برتر دنیا تحصیل  می کنید و تجربه های بیشتری اونجا به دست می آورید ، که نشان دهنده ی سطح علمی بالای اون دانشگاه هست ،به نظرتون رشته ی ارگونومی میتونه به سطح علمی خودش در کشور برسد ؟
 اگر درست متوجه سوالتون شده باشم منظورتون این هست که آیا سطح علمی دانشگاه ها در ایران می تواند رشد بیشتری کرده و متعاقبا منتج به پرورش دانشجویان با تجربه تری بشود؟ قطعا هر موفقیتی مستلزم تلاش همه جانبه است. ببینید هر دانشگاهی برای آن که بتواند در هر زمینه ای به سطوح عالی علمی برسد نه تنها باید در آموزش علمی به روز باشد بلکه باید دانشجویان را برای شغل آینده شان آماده کند. به عنوان مثال دانشگاه کوئینزلند ورک شاپ ها و آموزش های عملی زیادی در زمینه دریافت گرنت از صنعت، نت ورکینگ، کار تیمی، رزومه نویسی، پرزنتیشن، … دارد. برای اطمینان از این که دانشجو نه تنها از نظر علمی بلکه در سایر موارد هم در مسیر درست قرار دارد، با همکاری دانشگاه از دانشجو دعوت می شوند که به مدت تقریبا دو ماه در یک صنعت که مرتبط با شغل آینده اش است مشغول به کار شود. در نهایت کارفرما دانشجو را از نظر مهارت های علمی، فردی و تیمی  مورد ارزیابی قرار داده و به او فیدبک می دهد. بطوریکه فرد پیش از فارغ التحصیلی متوجه شود در چه زمینه ای نیاز به تلاش بیشتری دارد. شخصا برای من این فرصت در سال دوم تحصیلم پیش آمد که بسیار مفید بود. در آن جا متوجه شدم که برای آن که فردی بتواند یک ارگونومیست موفق شود و این را در جهت پیشرفت جامعه علمی ارگونومی به کار گیرد، تنها دانستن اصول علمی کافی نیست و داشتن مهارت های فردی و تیمی نقش مهمی دارند. البته شایان ذکر است که دانشگاه نقش به سزایی در این زمینه ایفا می کند.


یک شرح کوتاهی هم در مورد سطح علمی دانشگاه و اساتید ارگونومی و دوره هایی مثل پستداک هم بفرمائید ؟
دانشگاه کوئینزلند جزء 50 دانشگاه برتر جهان و یکی از 8 دانشگاه برتر استرالیا است. قطعا مانند سایر دانشگاه های مهم جهان، رقابت زیادی بین اساتید برای فعالیت در دانشگاه وجود دارد و این به طور مستقیم روی کیفیت کار و آموزش دانشجویان اثر می گذارد. یکی از مهم ترین معیارهای سنجش اساتید گرفتن گرنت از صنعت است و این امر بخصوص باعث می شود پروژه های دکترا کاربردی باشند. 
در رابطه با پستداک- پستداک در واقع یک پوزیشن شغلی محسوب می شود. اغلب دانشجویانی که علاقه مند به کار آکادمیک هستند پس از دکترا به عنوان پستداک مشغول به کار می شوند و حقوقشان اغلب از گرنت یک یا چند پروژه تحقیقاتی پرداخت می شود. یکی از مهم ترین وظایف فرد در این پوزیشن این است که در پروژه های مختلفی که توسط مرکز تحقیقات یا فردی با درجه علمی بالاتر  تعریف شده است همکاری نماید. 


فرصت های شغلی که برای رشته ی ارگونومی وجود دارد در چه سطحی هست ؟ و فارغ التحصیلان این رشته در چه زمینه هایی میتوانند کار کنند ؟ آیا این شرایط بهتر از کشور خودمون هست ؟ 
فکر می کنم چون ارگونومی در استرالیا به میزان بیشتری شناخته شده است شرایط کاری تا حدودی بهتر از ایران است. بسیاری از دوستان من در حال حاضر در دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، شرکت های خصوصی فعال در زمینه ارگونومی و مراکز دولتی  مشغول به کار هستند.


وضعیت دریافت حقوق برای شما با  توجه به رشتتون چطور هست؟ شرایط زندگی در استرالیا مساعد هست ؟
اگر شخصی موفق به اخذ فول اسکالرشیپ شود می تواند هزینه های یک زندگی معمولی را بپردازد. میزان اسکالرشیپ هر سال با توجه به میزان تورم افزایش می یابد که البته خیلی چشمگیر نیست شاید حدود یک درصد. ضمنا اسکالرشیپ اصطلاحا tax free  است یعنی مالیات از اسکالرشیپ کم نمی شود. مهم ترین هزینه مربوط به محل اقامت است. افراد مجرد اغلب یک اتاق اجاره می کنند و از این طریق ممکن است بتوانند مقداری پول ذخیره کنند. همچنین بیشتر دانشجویان در کنار پروژه دکتری ا به عنوان دستیار پژوهشی (research assistant)   یا آموزشی (tutor) فعالیت می کنند و می توانند درآمد بیشتری داشته باشند. 

و در پایان اگر توصیه ای دارید برای دانشجویان بفرمائید. امیدوارم همه دوستان بتوانند مسیر خود را در جهت اعتلای ارگونومی بیابند. بر اساس تجربه ای که کسب کرده ام اولین قدم برای نیل به این هدف هم فکری، همکاری و اشتراک اطلاعات است. خوشبختانه در سال های اخیر به لطف اینترنت مرزهای جغرافیایی دیگر مانعی برای پیشرفت به حساب نمی آید و می توان از این فرصت برای ارتقای فردی و اجتماعی در زمینه ارگونومی استفاده کرد.
ممنونم از شما که این فرصت را فراهم کردید تا بتوانم اطلاعاتم را با دیگران به اشتراک بگذارم. همچنین سپاسگزارم از همه اساتیدم در ایران که ارگونومی را به من آموختند به ویژه خانم دکتر صارمی و آقای دکتر کاووسی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که هرگز لطف و حمایتشان را از من دریغ نکردند. 

سپاس از سرکار خانم زهره عبادی برای وقتی در اختیار مجله قرار دادند و به سوالات پاسخ دادند .
گفتگو به صورت مجازی انجام گرفته است.

ohsjobs

انجمن بهداشت حرفه ای ایران

مصاحبه با خانم زهرا عابدی دانشجوی دکترای پژوهش محور ارگونومی دانشگاه کوئینزلند
مصاحبه با خانم زهرا عابدی دانشجوی دکترای پژوهش محور ارگونومی دانشگاه کوئینزلند

دیدگاه‌ها

39 پاسخ به “مصاحبه با خانم زهرا عابدی دانشجوی دکترای پژوهش محور ارگونومی دانشگاه کوئینزلند”

 1. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  1хбет промокод при регистрации на сегодня бесплатно http://strannik.infomsk.ru/pages/articles/promo_kod_bk_1xbet_na_segodnya_pri_registracii.html

 2. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  как проверить промокод на 1хбет http://www.liepa.ru/wp-content/pgs/promo_kod_bk_1xbet_na_segodnya_pri_registracii.html

 3. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  промокод на 1хбет на сегодня на ставку https://mospik.ru/wa-sources/pgs/1xbet_besplatnuy_promokod_pri_registracii_bonus_6500_rubley.html

 4. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  промокоды на бесплатную ставку на 1хбет https://p-10.ru/news/1xbet_poluchit_bonus_na_pervuy_depozit_6500_rubley.html

 5. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  промокод 1хбет на сегодня промокод в http://www.clubvw.by/includes/list/?promo_kod_bk_1xbet_na_segodnya_pri_registracii.html

 6. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  промокоды 1хбет на фрибут http://mfa.ru/cli/pages/promokod_na_1xbet_na_segodnya_besplatno.html

 7. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Промокод 1xbet при регистрации. Промо-код встречается на просторах сети достаточно часто. Букмекер использует его для привлечения новых игроков в индустрию ставок, но преимущество предоставляется и новому игроку. После того как он совершит первый депозит, на его бонусный счёт поступит аналогичная сумма, до 32500 рублей. Данный вид бонус-кода также популярен в поиске. Указывать его надо в купоне для совершения ставки. Промокод 1xbet на ставку практически невозможно найти в бесплатном доступе. Он вручается игрокам индивидуально.К примеру, компания промокодов. В данном разделе подробно расписан процесс получения.

 8. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Промокод 1xbet при регистрации. Промо-код встречается на просторах сети достаточно часто. Букмекер использует его для привлечения новых игроков в индустрию ставок, но преимущество предоставляется и новому игроку. После того как он совершит первый депозит, на его бонусный счёт поступит аналогичная сумма, до 32500 рублей. 1xbet приветственный бонус промокод Данный вид бонус-кода также популярен в поиске. Указывать его надо в купоне для совершения ставки. Промокод 1xbet на ставку практически невозможно найти в бесплатном доступе. Он вручается игрокам индивидуально.К примеру, компания промокодов. В данном разделе подробно расписан процесс получения.

 9. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Делайте это с помощью промокода 1xBet при регистрации на официальном сайте конторы. Вы получите 32 500 рублей на счет. Ввели promokod при регистрации и выбрали бонус на спорт. Пополнили счет на сумму в размере 225 000 тысяч рублей. Чтобы отыграть бонус, вам нужно прокрутить сумму 5 раз. Актуален ли промокод 1xbet на сегодня? Да! Актуален в постоянном режиме и не требует замены на постоянной основе. На нашем сайте они проходят модерацию и являются свежими. Очень часто букмекер 1xбет дает в индивидуальном порядке промокоды на ставки и остальные нужны. Если вы являетесь постоянным клиентом и имеете мало удачи, то 1xbet вас обязательно поддержит и даст бонусных средств.

 10. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Промокод 1xbet при регистрации. Промо-код встречается на просторах сети достаточно часто. Букмекер использует его для привлечения новых игроков в индустрию ставок, но преимущество предоставляется и новому игроку. После того как он совершит первый депозит, на его бонусный счёт поступит аналогичная сумма, до 32500 рублей. промокод 1xbet на слоты Данный вид бонус-кода также популярен в поиске. Указывать его надо в купоне для совершения ставки. Промокод 1xbet на ставку практически невозможно найти в бесплатном доступе. Он вручается игрокам индивидуально.К примеру, компания промокодов. В данном разделе подробно расписан процесс получения.

 11. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Воспользоваться промокодом 1xbet можно при регистрации в 1xbet. БК 1хбет дарит до 130% на первый депозит при помощи промокода 1xbet. Максимальная сумма бонуса по промокоду 1хбет достигает 32500 рублей. Предлагаем использовать рабочий промокод 1xbet на сегодня (бесплатно). Вводить промокод 1хбет следует строго при регистрации. Куда вводить промокод 1xbet при регистрации? Выбираете страну и валюту. В окно “Введите промокод” (при наличии), вводите рабочий промокод. Как активировать промокод 1хбет. Промокод 1xbet активируется при первом пополнении игрового счета. Однако, есть пару моментов: Необходимо заполнить все обязательные поля в личном кабинете. Как получить промокод 1xbet на сегодня? Бесплатные купоны для повышения бонуса посетителям сайта. Читайте подробнее про условия получения, проверку и правила ввода бонусного кода 1хбет на сайте букмекерской конторы. Еще один вид промокодов 1xbet.com позволяет совершать бесплатные ставки на события, а также использовать иные предложения в сфере азартных игр от БК. Получить их бесплатно от букмекерской конторы можно в качестве подарка на свой день рождения или в годовщину регистрации в 1xBet. промокод 1хбет на сегодня. Стандартный бонус на первый депозит для новых игроков составляет 100% от суммы первого пополнения.

 12. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  1xBet промокод на бонус при регистрации. Букмекерская контора предоставляет игрокам множество возможностей для снижения рисков и увеличения банка. Бонусная программа компании предусматривает интересы как новичков, так и опытных бетторов. Рассмотрим основные виды поощрений в функционале БК: 1хБет промокод на регистрацию – один из самых популярных подарков, созданный для новых игроков на сайте; Ставки на спорт – увеличение депозита до 32500 рублей. Воспользуйся актуальным промокодом 1xbet на сегодня, получи бесплатную возможность увеличить свой первый депозит до 32500 рублей в БК 1xBet. Воспользовавшись 1xbet промокод при регистрации бездепозитный, максимальная сумма бонуса возможного бонуса будет увеличена до 32500 рублей. Но при этом сумма бонуса будет равна сумме вашего первого депозита.

 13. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Воспользоваться промокодом 1xbet можно при регистрации в 1xbet. БК 1хбет дарит до 130% на первый депозит при помощи промокода 1xbet. Максимальная сумма бонуса по промокоду 1хбет достигает 32500 рублей. Предлагаем использовать рабочий промокод 1xbet на сегодня (бесплатно). Вводить промокод 1хбет следует строго при регистрации. Куда вводить промокод 1xbet при регистрации? Выбираете страну и валюту. В окно “Введите промокод” (при наличии), вводите рабочий промокод. Как активировать промокод 1хбет. Промокод 1xbet активируется при первом пополнении игрового счета. Однако, есть пару моментов: Необходимо заполнить все обязательные поля в личном кабинете. Как получить промокод 1xbet на сегодня? Бесплатные купоны для повышения бонуса посетителям сайта. Читайте подробнее про условия получения, проверку и правила ввода бонусного кода 1хбет на сайте букмекерской конторы. Еще один вид промокодов 1xbet.com позволяет совершать бесплатные ставки на события, а также использовать иные предложения в сфере азартных игр от БК. Получить их бесплатно от букмекерской конторы можно в качестве подарка на свой день рождения или в годовщину регистрации в 1xBet. промокод на ставку в 1хбет. Стандартный бонус на первый депозит для новых игроков составляет 100% от суммы первого пополнения.

 14. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Рабочий промокод 1ХБЕТ на 2024 год бесплатно: Бонус 32 500р. Актуальный список при регистрации на официальном сайте компании. На бесплатную ставку и витрина промо-кодов. Откуда взять и куда вставить промокоды описано на странице. Код необходимо использовать при регистрации на официальном сайте конторы 1xbet (промокоды для купона -на бесплатную ставку, находятся в самом низу статьи). промокод на 1хбет на сегодня бесплатно! Как ввести промокод 1хБет при регистрации в 2024. Вводятся такие комбинации в купон пари, позволяя сделать прогноз бесплатно, застраховать ставку или извлечь любую другую выгоду от обладания бонусным кодом. К сожалению, найти промокод в свободном доступе невозможно, их игроки получают индивидуально и вряд ли заходят делиться халявой с обывателями интернета.

 15. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Воспользоваться промокодом 1xbet можно при регистрации в 1xbet. БК 1хбет дарит до 130% на первый депозит при помощи промокода 1xbet. Максимальная сумма бонуса по промокоду 1хбет достигает 32500 рублей. Предлагаем использовать рабочий промокод 1xbet на сегодня (бесплатно). Вводить промокод 1хбет следует строго при регистрации. Куда вводить промокод 1xbet при регистрации? Выбираете страну и валюту. В окно “Введите промокод” (при наличии), вводите рабочий промокод. Как активировать промокод 1хбет. Промокод 1xbet активируется при первом пополнении игрового счета. Однако, есть пару моментов: Необходимо заполнить все обязательные поля в личном кабинете. Как получить промокод 1xbet на сегодня? Бесплатные купоны для повышения бонуса посетителям сайта. Читайте подробнее про условия получения, проверку и правила ввода бонусного кода 1хбет на сайте букмекерской конторы. Еще один вид промокодов 1xbet.com позволяет совершать бесплатные ставки на события, а также использовать иные предложения в сфере азартных игр от БК. Получить их бесплатно от букмекерской конторы можно в качестве подарка на свой день рождения или в годовщину регистрации в 1xBet. список бесплатных промокодов 1xbet. Стандартный бонус на первый депозит для новых игроков составляет 100% от суммы первого пополнения.

 16. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Регистрация в 2024 году — бесплатный промокод 1xbet на сегодня. Часто задаваемые вопросы по регистрации и учетной записи у букмекера 1xbet. промокоды 1хбет бесплатно. Разнообразие бонусных предложений от 1xbet — другие типы бонусов и промокодов для игроков. Промокод 1xbet на День Рождения. Фрибеты или бесплатные ставки. Тото-промокоды 1xbet. Промокоды 1xbet у блогеров. Система промокодов при регистрации позволяет новым игрокам букмекерской конторы 1xbet получать внушительные бонусные суммы к своему первому депозиту. Обратите внимание, что это не промокод на ставку, а именно на регистрацию. Рабочие промокоды 1хбет на сегодня: Вид бонуса. Размер бонуса.

 17. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Бесплатные промокоды 1xBet при регистрации 2024. Получить бонус на сумму 32500 рублей могут все новые участники клуба. Регистрируйте аккаунт по электронной почте или через привязку аккаунтов популярных социальных сетей и получайте бонусом до 32500 рублей на первый депозит. Для зачисления бонусов необходимо пополнить счет с банковской карты или электронного кошелька, не забыв при этом указать рабочий промокод на 1xbet 1XFREE777. Для того чтобы бонус стал доступен к снятию необходимо выполнить простое условие. Выбирайте любое событие, на которое принимаются ставки с коэффициентом от 1.4 и выше.

 18. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Сайт 1xBet считается одним из самых надежных онлайн букмекеров России. БК 1xBet пользуется огромной популярностью среди пользователей из РФ и стран СНГ. Лучшие коэффициенты ставок на спорт, лучшие онлайн игры, слоты казино и еще много других плюсов букмекерской конторы заслуживают внимания. промокоды на ставку 1хбет. Для постоянных игроков БК 1хбет регулярно проводятся различные акции, в рамках которых любая положенная на счет сумма (в рамках определенных пределов) будет увеличена (обычно в два раза). Для вывода подарочных денег требуется поставить деньги несколько раз на события с определенными условиями. Ставки на спорт 2024 – Получить бонус 1xbet и промокод на 32500 рублей от официального сайта 1хбет. Бонус для новых игроков! При регистрации в 1xbet новые клиент получает бонус в размере 32500 рублей. Зарегистрироваться в 1XBet. Бонус действует только для новых пользователей 1xbet.

 19. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Промокод 1xbet при регистрации по увеличению бонуса до 32500 рублей на первый депозит активируется бесплатно, заполнив поле “Промокод” официальным ключевым словом в регистрационном меню при создании аккаунта: Войти в 1xbet.com. 1xbet промокоды фрибет: 1XFREE777 Получить промокоды на сегодня без регистрации в 1xBet можно на сайте, где незарегистрированным пользователям предлагается ввести промо «1XFREE777». Создание аккаунта в БК – это обязательный процесс для активации промокода на ставки и использования других функций. Бесплатный промокод для 1xBet на сегодня. Использование промокода 1xBet дает возможность получить подарок от букмекера. Обычно рабочий promo code «1xБет» располагается в соцсетях или же на партнерских ресурсах.Промокод при регистрации дает право на бонус. Для этого требуется пройти регистрацию и внести на баланс не меньше 100 рублей. Также необходимо в личном профиле заполнить все обязательные поля.

 20. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Правильный Промо-Код ХБЕТ на 2024 год. На нашем сайте вы найдете промокоды на разные суммы: на депозит, пополнение и простой. Букмекерская контора 1X Bet только новым людям дарит подарки. промокоды 1хбет 2023. Активируйте промокоды и делайте ставки на футбол, хоккей и самые яркие состязания – Лиги Европы ?? и Лиги Чемпионов. Где найти промокод 1xbet на сегодня бесплатно? Использовав промокод казино 1xBet, игрок получает денежные средства на бонусный счет. Это значит, что он может использовать их только для игры в слоты и другие азартные развлечения на сайте. Вывести деньги, выигранные с бонуса, игрок сможет только тогда, когда отыграет их согласно вейджеру. Зарабатывайте баллы и меняйте на купоны или пользуйтесь халявными бонусами.

 21. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  1xBet промокод казино при регистрации. 1xBet промокод казино при регистрации. Сайт 1хБет – это не только популярная букмекерская контора, но и казино, в котором можно играть как с машинами, так и с реальными крупье. Использовав промокод казино 1xBet, игрок получает денежные средства на бонусный счет. Это значит, что он может использовать их только для игры в слоты и другие азартные развлечения на сайте. Вывести деньги, выигранные с бонуса, игрок сможет только тогда, когда отыграет их согласно вейджеру. Сегодня в казино предусмотрены следующие бонусы за регистрацию и депозит: Все новые пользователи азартного заведения могут получить бездепозитный бонус. Промокод представляет собой комбинацию букв и чисел, которые позволят вам получить бонус. Если он актуальный, то сумма вашего депозита после пополнения увеличится на оговоренную в условиях получения промокода сумму. Есть и другой способ. Нередко промокод на 100 рублей в 1хбет распространяют официальные партнеры компании 1xbet. Среди них могут быть группы и аккаунты в социальных сетях, которые связаны с прогнозированием событий или спортивные ресурсы.

 22. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Промокод 1xbet при регистрации по увеличению бонуса до 32500 рублей на первый депозит активируется бесплатно, заполнив поле “Промокод” официальным ключевым словом в регистрационном меню при создании аккаунта: Войти в 1xbet.com. промокоды на бонусы 1xbet: 1XFREE777 Получить промокоды на сегодня без регистрации в 1xBet можно на сайте, где незарегистрированным пользователям предлагается ввести промо «1XFREE777». Создание аккаунта в БК – это обязательный процесс для активации промокода на ставки и использования других функций. Бесплатный промокод для 1xBet на сегодня. Использование промокода 1xBet дает возможность получить подарок от букмекера. Обычно рабочий promo code «1xБет» располагается в соцсетях или же на партнерских ресурсах.Промокод при регистрации дает право на бонус. Для этого требуется пройти регистрацию и внести на баланс не меньше 100 рублей. Также необходимо в личном профиле заполнить все обязательные поля.

 23. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Промокод 1xbet при регистрации. Промо-код встречается на просторах сети достаточно часто. Букмекер использует его для привлечения новых игроков в индустрию ставок, но преимущество предоставляется и новому игроку. После того как он совершит первый депозит, на его бонусный счёт поступит аналогичная сумма, до 32500 рублей. промокоды 1хбет сегодня Данный вид бонус-кода также популярен в поиске. Указывать его надо в купоне для совершения ставки. Промокод 1xbet на ставку практически невозможно найти в бесплатном доступе. Он вручается игрокам индивидуально.К примеру, компания промокодов. В данном разделе подробно расписан процесс получения.

 24. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Воспользоваться промокодом 1xbet можно при регистрации в 1xbet. БК 1хбет дарит до 130% на первый депозит при помощи промокода 1xbet. Максимальная сумма бонуса по промокоду 1хбет достигает 32500 рублей. Промокод 1хбет дает надбавку на депозит до 130% только при первом пополнении. Регистрация. промокод 1хбет на сегодня. Всем известно, что букмекерская контора 1xbet предлагает широкий выбор разнообразных бонусов и акций. В этой статье мы расскажем все о промокодах 1xBet: что это, как использовать при регистрации, где вводить, чтобы сделать ставку бесплатно, и по каким поводам казахстанский букмекер 1хБет вручает именные промокоды. Содержание. Что такое промокод 1xBet. Бесплатные промокоды 1xBet. Промокод при регистрации в 1xbet сегодня. Как ввести промокод при регистрации в 1хБет.

 25. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Регистрация в 2024 году — бесплатный промокод 1xbet на сегодня. Часто задаваемые вопросы по регистрации и учетной записи у букмекера 1xbet. промокод 1xbet. Разнообразие бонусных предложений от 1xbet — другие типы бонусов и промокодов для игроков. Промокод 1xbet на День Рождения. Фрибеты или бесплатные ставки. Тото-промокоды 1xbet. Промокоды 1xbet у блогеров. Система промокодов при регистрации позволяет новым игрокам букмекерской конторы 1xbet получать внушительные бонусные суммы к своему первому депозиту. Обратите внимание, что это не промокод на ставку, а именно на регистрацию. Рабочие промокоды 1хбет на сегодня: Вид бонуса. Размер бонуса.

 26. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Самый полный список промокодов 1хБет на сегодня у нас на сайте. Все промокоды раздаются бесплатно: на ставку, при регистрации, бездепозитные промики. Обновляем каждые 5 часов. Обычно 1xBet промокод при регистрации предоставляет бонус на первый депозит и используется на этапе создания аккаунта в БК. Сумма вознаграждения достигает 100% от первого пополнения. Следующий тип — 1xbet промокод. Он позволяет заключать пари на спортивные события, либо пользоваться привилегиями в сфере азартных игр, доступных на сайте БК. Такой бонус предоставляется бесплатно в честь регистрации, Дня рождения или активности.

 27. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Самый полный список промокодов 1хБет на сегодня у нас на сайте. Все промокоды раздаются бесплатно: на ставку, при регистрации, бездепозитные промики. Обновляем каждые 5 часов. Обычно 1xBet промокод при регистрации предоставляет бонус на первый депозит и используется на этапе создания аккаунта в БК. Сумма вознаграждения достигает 100% от первого пополнения. Следующий тип — промокод 1хбет на сегодня. Он позволяет заключать пари на спортивные события, либо пользоваться привилегиями в сфере азартных игр, доступных на сайте БК. Такой бонус предоставляется бесплатно в честь регистрации, Дня рождения или активности.

 28. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Промокод букмекерской конторы 1xbet на сегодня: где взять рабочий, куда вводить на сайте и как использовать 1xbet промокод при регистрации. Бесплатные коды нужно вводить в специальном поле при регистрации на сайте БК или в личном кабинете пользователя, если у вас уже есть аккаунт. Все промокоды букмекерских контор. Список действующих на сегодня промокодов легальных букмекерских контор вы можете найти на сайте в разделе бонусов. Варианты получения промокодов. Зарубежная букмекерская контора 1xВet предлагает несколько вариантов получения промокодов. Бесплатные промокоды 1xBet при регистрации. 1хБет постоянно ищет новых пользователей, поэтому регистрируясь на сайте Вы и так получите до 25000 руб. при первом депозите. Но мы поможем его увеличить до 32 500, для этого введите: 1XFREE777 — увеличивает сумму депозита до 32500 р. Данные бонусы действуют только при первом депозите после регистрации, пополняя свой лицевой счет, при применении кода сумма увеличится в 2 раза, но не более 32500 рублей. Бонусные деньги вы можете ставить на спорт. В открытом доступе в интернете вы сможете найти только такие бонусы, которые мотивируют новичков стать пользователем букмекерской конторы 1хБет.

 29. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Промокод 1xBet на сегодня при регистрации на сайте. Получи повышение на первый депозит до 32500р. Промокод 1хБет для новых игроков действующий и актуальный. Промокоды 1хБет на июль 2024. 1xbet промокод на сегодня, о котором пойдет речь, не имеет срока годности использования и всегда гарантирует прибавку к вашему депозиту. Бесплатным промокодом может воспользоваться любой игрок при регистрации. Не имеет значения, через какую версию сайта букмекера или приложение. 1XFREE777 – специальная комбинация букв и цифр, которая показывает букмекеру автоматическим способом, что игрок должен получить повышенный бонус.

 30. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Промокод 1xBet на сегодня и бесплатно. Промокоды 1хбет 2024 требуется использовать те, которые предоставят игрокам самые лучшие бонусы. Каждый из них позволяет увеличить первый депозит в 2 раза, максимальная сумма увеличения – 100 долларов. Большое количество промокодов — одна из причин того, что на сайте регистрируется огромное количество новых игроков каждый день. На данный момент их количество превышает пятьсот тысяч уникальных пользователей каждый день. Действующие промокоды позволяют увеличить размер приветственных баллов до 32 500 рублей. Для этого нужно лишь активировать при регистрации имеющийся код, скопировав его в соответствующее поле. Букмекерская контора 1ХБет является одной из самых влиятельных на рынке игорного бизнеса в России и не нуждается в особом представлении. Впрочем, букмекер продолжает держать статус одного из самых щедрых и предлагает своим клиентам воспользоваться промокодами для халявы, о которой я более подробно расскажу в этом материале промокод на 1xbet.

 31. JosephQuove نیم‌رخ
  JosephQuove

  Все рабочие промокоды 1xBet на сегодня вы можете найти бесплатно на этом сайте. Используйте промокод *1XFREE777* для получения бонуса до 32500 руб при регистрации. Приятно, что новички могут ввести промокод при регистрации, который даст право на получение приветственного бонуса на сумму до 32500 рублей. Самое главное — это относиться к ставкам и к игре в целом ответственно! Не стоит играть на последние или заемные деньги, стремясь таким образом заработать себе на жизнь.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *